Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun’da ıspanağın içinde bulunan güzel avrat otunun zehirlenmeleri yol açabildiği gerekçesiyle market ve manavlardan alınan ıspanağın yenilmemesi gerektiğini belirtti.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ”Akşam saatlerinde Eğitim Araştırma Hastanemiz ve Prof Dr A. İlhan Özdemir Devlet hastanemize başvuran ve şikayet olarak intoksikasyon(zehirlenme) bulguları bulunan toplam 6 vatandaşımızın yapılan ayrıntılı anamnez ve muayenesi sonucu aynı işletmede çalıştıkları ve atropin zehirlenmesi benzeri bulgularla hastaneye başvurdukları belirlenmiştir.Takip ve tedavilerine acil olarak başlanan vatandaşlarımızın nasıl zehirlendikleri ile ilgili geniş çaplı araştırma başlatılmış olup tedavileri yoğun bakımda devam etmektedir.
Yemek kaynaklı bir zehirlenme olması ihtimali dahilinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birlikte analizlerimiz devam etmektedir.Özellikle ıspanak içerisinde yer alan atropa belladona(güzel avrat otu) kaynaklı olabileceği düşünüldüğünden son günlerde market ve manavlardan alınan ıspanakların tüketilmemesini siz halkımızdan özellikle rica ediyoruz. "denildi.