GTB BAŞKANI BÖLÜK “LİSANSLI DEPOLARLA FİNANSMAN SORUNU KALMAYACAK”

Fındıkta finansman sorunun sektörün yabancı sermayeye kaydığını belirten ve bunun çözümünün lisanslı depoculuktan geçtiğini belirten Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, yaptığı açıklamada “ülkemizde kotasında fındık bulunan tüm borsalar mutlaka lisanslı depoculuğa geçmeli,  fındıkta çıkış yolu bu “ dedi. Bölük açıkmasında,  "Türkiye'de yaklaşık 700 bin ton rekolte oluyor ve bunun yüzde 70'e yakını 2,5 ay gibi bir sürede pazara iniyor. Bu durum piyasada depolama ve finansman alanında problem yaratıyor. 450 bin ton fındığın finansmanını karşılamak zor olduğundan piyasa yabancı sermayeye kayıyor. Oysaki lisanslı depo bunun önüne geçebilir. Üretici lisanslı depoya teslim ettiği ürünün yüzde 75 lik kısmına Ziraat Bankası'ndan faizsiz kredi kullanabiliyor. Böylece ürünü satma mecburiyeti ortadan kalkarak fiyatın üzerindeki en büyük baskıya lisanslı depo ile çözüm bulmuş oluyorsunuz. Bunu hala başaramadığımız için devlet eliyle piyasadaki arz fazlası müdahale alımlarıyla piyasadan çekilmeye çalışılıyor. Bu da devlete ayrı bir yük getiriyor." dedi.
“YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK ŞART”

Bölük, ancak lisanslı depoların yaygınlaşması için yönetmelikte değişiklik yapılması gerektiğini vurguladı. Bölük, "Fındık maliyeti yüksek bir ürün olduğu için 10 bin tonun altında lisanslı depo yapılmasına izin verilmiyor. En az 10 bin ton kapasiteli yapmanız gerekiyor. Fındık için bu büyük bir rakam. Bunun 5 ya da 3 bin tona düşürülmesi gerekiyor. Çünkü ülkenin 300-400 bin ton fındığı depolayacak lisanslı depoya ihtiyacı var." diye konuştu.
Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nın aracı kurum diye yeni bir çalışma yürüttüğünü de sözlerine ekleyen Bölük, "Bu çalışma hayata geçerse üretici ve alıcı oturduğu yerden ürüne ulaşabilecek. Ekranda ürünlerin fiyatı ne kadar olduğu gibi özellikler yazacak ve ürün almak isteyen bilgisayar üzerinden direk seans salonlarına bağlanarak ürünü kimin sattığını görebilecek. Yani tamamen şeffaf bir ortam olacak. Çalışmaların bir an önce sonuçlanıp hayata geçirilmesini bekliyoru." değerlendirmesinde bulundu.