Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, AK Parti Milletvekilleri Ali Temür ve Nazım Elmas, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve protokol üyelerinin katılımıyla Giresun Şehitliği’nde gerçekleştirilen çelenk sunma programın ardından, Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Çotanak Konferans Salonu’nda etkinlikler devam etti.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, anma programından önce Konferans Salonu Fuaye alanında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Bayrak Sergisini” ziyaret etti.

Serginin ardından Çotanak Konferans Salonu’nda 18 Mart Pazartesi günü saat 10.30’da düzenlenen anma programı; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti’nin salona teşrifleri ve protokolün yerini almasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.Programda ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti icra edilerek Şehitlerimiz için dualar edildi.

Protokol konuşmalarıyla devam eden törende, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Milletvekilleri Ali Temür ve Prof. Dr. Nazım Elmas’ın ardından Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, bir konuşma gerçekleştirdi.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, katılımcılara seslenerek “İnancın, fedakârlığın ve azmin sembolü, milletimizin şahlanışının en güzide örneklerinden biri olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yılını sizlerle birlikte idrak etmekten büyük bir onur duyuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.Öncelikle başı rahmet, ortası mağfiret, sonu kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı Şerif’inizi tebrik ediyorum. Ramazan ayına kavuştuğumuz gibi bayrama da sağlık, afiyet ve mutlulukla ulaşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Vali Serdengeçti, konuşmasının devamında Çanakkale Savaşı'nın öncesinde ve sonrasında yaşanan tarihi süreçlere dikkat çekti. O dönemdeki zorlu şartları ve kahramanlıkları vurgulayarak, milletimizin birlik ve beraberlik içinde verdiği mücadelelerin önemini vurguladı.

Ayrıca, son yıllarda ülkemizin savunma sanayisindeki muazzam ilerlemelerine de değindi. Yerli ve milli üretimlerle güçlendirilen savunma sanayisinin, ülkemizin bağımsızlığı ve güvenliği açısından büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, bu başarıların, milletimizin azmi ve kararlılığıyla sağlandığını ifade etti.

Program, Giresun Fen Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen “Çanakkale” konulu gösterisiyle sona erdi.(Giresun Valiliği)