Giresun’da yaşayan down sendromlu ve Otizmli çocukları olan aileler bir araya gelerek yaşadıkları sıkıntıların artık son bulmasını istediler. Bir dernek kurarak seslerini duyurmayı hedefleyen aileler toplumu, otizmli ve down sendromlu bireylerle ilgili bilinçlendirmek istiyorlar.

Millet parkında bir araya gelen aileler, çocuklarının hayattan kopmamasını ve sosyal hayata entegre olmalarını istiyorlar. Dernek kurma çalışmalarına başladıklarını belirten Saygın Yıldız ;” Benim 5 yaşında Kuzey isminde otizm sendromlu bir çocuğum var,benim çocuğum gibi onlarca yüzlerce çocuğumuz var Giresun’da, bizler hayatlarımızı çocuklarımızla birlikte daha iyi şartlarda sürdürmek istiyoruz. Okullarda aldıkları eğitim yetersiz,ders saatleri çok az,onların eğitimlerini daha iyi şartlarda almalarını sağlamak ve sosyal hayattan kopmamalarını sağlamak istiyoruz. Bu konuda insanların bilinçlenmesini ve çocuklarımızın ötekileştirilmemesini diliyoruz,bunun için de belediyelerimize ve devletimize çok iş düşüyor”

“Bir dernek kurarak bu özel çocuklarımızı hayata kazandırmak istiyoruz”

Giresun’da yaşayan bir çok otizm ve down sendromlu özel çocuğumuz var ve Giresun’da onları götürüp zaman geçirebileceğimiz hiçbir yer  yok diyen Yıldız konuşmasının devamında ;” Dernek kurarak sesimizi olabildiğince duyurmak istiyoruz, bizlerde bu toplumun birer parçasıyız. Giresun’da çocuklarımızın vakit geçirebileceği bir alan  yok, onları da düşünerek bir yaşam merkezi yapılmasını istiyoruz. Belediyelerimizden, belediye başkanlarımızdan ve devletimizin her kademesinden bu konuda bizlere destek vermelerini talep ediyoruz” dedi.