Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen "Doku Kültüründe Üretilen Fındık Fidanları Toprakla Buluşuyor" etkinliği, Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti’nin katılımıyla enstitü bahçesinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Vali Serdengeçti; “Doku Kültüründe Üretilen Fındık  Fidanları Toprak ile Buluşuyor’ etkinliğinde ülkemizin en stratejik ürünlerinden biri olan fındığa ve müstahsillerimize verdiğimiz önemden bahsettik. Türkiye'nin fındık üretimdeki liderliğini, AR-GE çalışmalarımızla paralel olarak sürdürmenin memnuniyetini yaşıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından, Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve Giresun Milletvekili Prof. Dr. Nazım Elmas tarafından, çeşitli projelere verdikleri desteklerden dolayı Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği temsilcileri ile Fındık Araştırma Enstitüsü Doku Kültürü Laboratuvarı Sorumlusu Uzman Biyolog Merve Şekerli’ye teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

Ödül töreninin akabinde Doku Kültürü Laboratuvarı ve Alıştırma Serası'nın  gezildiği etkinlik kapsamında Vali Serdengeçti ve beraberindeki katılımcılar, laboratuvarlarda yapılan bilimsel çalışmaları yerinde inceleyerek, doku kültürü tekniği ile fidan üretim süreçleri hakkında detaylı bilgi aldılar. Bin adet çoğaltılmakta olan tombul, çakıldak, palaz, foşa ve Türk fındığı bitkiciliğinin laboratuvar ölçeğinde tanıtımlarının yapıldığı etkinlikte,  500 adet doku kültürü çalışmalarından çıkan fındık fidanının alıştırma seralarında gözlem ve tanıtımı da yapıldı. Etkinlik kapsamında katılımcılara fidan dikim tekniği hakkında gerekli bilgiler verildikten sonra, toplam 250 fidan enstitü arazisinde toprakla buluşturuldu. Vali Serdengeçti, ilk fidanı dikerek projeye olan desteğini bir kez daha gösterdi.

Vali Serdengeçti, etkinlik sonrası yapmış olduğu paylaşımda “Doku kültürü ile üretilmiş fındık fidanlarını toprakla buluşturarak bu alandaki ilk bahçeyi de ilimizde tesis etmiş olduk.Sürdürdüğümüz stratejik çalışmalar ve kullandığımız teknikler sonucunda fındık zararlılarından ve hastalıklardan arındırılmış fidanları kısa sürede çok sayıda üretebiliyoruz.İlimize, bölgemize ve üreticilerimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.