Gezmiş, “Fındıkta emek sömürüsü son bulmalı ve taban fiyat kesinlikle  150 liradan aşağı olmamalıdır" dedi.

"Fındığın Başkenti” Giresun’un CHP'li Milletvekili Gezmiş yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının yanlış tarım uygulamalarının ve özelleştirme politikalarının üreticiyi mağdur ettiğini belirterek, taban fiyat açıklamaya hazırlanan hükümete emeğin ve alın terinin teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Fındığın, Doğu Karadeniz halkının ana geçim kaynağı ve aynı zamanda yaşam biçimi olduğunu belirten Gezmiş şunları soyledi:“Fındık bizim baştacımızdır. Kızlarımızın ceyiz parası, oğullarımızın asker harçlığıdır. Fındık bizim yaşam biçimimizdir. Düğün, sünnet gibi etkinlikler hep ‘fındık sonrası’ yapılır. Ev, eşya alma işleri de hep fındık sonrasına bırakılır ve ihtiyaçlar da ‘fındık veresiye’ alınır. Ayrıca, bölgemiz arazisi dik ve engebelidir, üreticilerimiz zor koşullarda çalışmaktadır. Bahçelerin bakımı zor olduğu gibi gübre, ilaç,budama gibi maliyetler ile toplatılma, kurutulma ve patozla ayıklaması da  masraf gerektiren işlerdir. Dolayısıyla, yoğun ve zorlu bir üretim sürecinın yanı sıra her geçen gün artan girdi maliyetlerinin altında ezilen üreticinin hakkını güvence altına almak ve alın terinin karşılığını vermek devletin boynunun borcudur”

“FINDIKTA ADALET İSTİYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, emekle sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin yanında durmaya devam edeceklerini belirten milletvekili Gezmiş, “Dünyada fındığın yüzde 70’ini biz üretiyoruz ve 8 milyon yurttaşımız bu işten ekmek yiyor. Ancak parayı çok uluslular kazanıyor. Yani cefasını gariban Karadeniz çiftçisi çekiyor, sefasını sermayeye hizmet eden fındık şirketleri sürüyor. Çok uluslu şirketlerin fiyatları baskılamak için rekolteyi yüksek gösterme oyunlarına ve emek sömürüsüne göz yummayacağız. Fındık üreticisi sahipsiz değildir, fındıkta 150 liradan aşağı bir rakamı asla kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.