Giresun’da ki kutlamalar, Giresun Valiliği önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Törenin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajı okundu. Mesajda, 19 Mayıs'ın Türk gençliği için taşıdığı anlam ve önemin altı çizilirken, Atatürk'ün gençlere olan güveni ve Türkiye'nin geleceğinde gençlerin rolü vurgulandı.

Törende bir konuşma yapan Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelesinin önemini vurgularken, gençlerin bu tarihi mirası en iyi şekilde koruyup ileriye taşıyacağına inandığını ifade etti.

Törenin devamında, Gençlik Haftası boyunca düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Başarılı gençler, ödüllerini Vali Mehmet Fatih Serdengeçti'nin elinden alırken büyük bir gurur yaşadı.

Giresun Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi, törene katılanlar tarafından büyük beğeni topladı. Renkli kostümler ve enerjik figürlerle sergilenen oyunlar, izleyenlere keyifli anlar yaşattı.19 Mayıs Gençlik Haftası ile ilgili şiirlerin okunmasıyla devam eden törende, gençlerin duygularını ve Atatürk'e olan sevgilerini yansıtan dizeler büyük alkış aldı.Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcu gruplarının gösterileri, gençlerin sportif yeteneklerini sergilemelerine olanak tanıdı. Atletizmden jimnastiğe kadar pek çok branşta yapılan gösteriler, izleyenlerin beğenisini kazandı.

Törenin sonunda, Giresun Gençlik Merkezi müzik bölümü öğrencilerinin verdiği konserle müzik dolu anlar yaşandı. Gençlerin seslendirdiği parçalarla coşku doruğa ulaştı.Kutlamalar, Giresun Belediyesi bandosunun eşliğinde gerçekleştirilen Gençlik Spor Festivali Yürüyüşü ile sona erdi.

Coşkulu kalabalık, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılarak 19 Mayıs'ın ruhunu bir kez daha yaşattı.Yürüyüşün ardından son bulan etkinlikler, Giresun halkına unutulmaz bir 19 Mayıs yaşattı. Tüm gün süren etkinliklerde gençler, Atatürk'ün kendilerine emanet ettiği Cumhuriyet'i daha ileriye taşımak için duydukları heyecanı ve kararlılığı bir kez daha gösterdi.(Giresun Valiliği)