Platform adına basın açıklaması yapan İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci, yaşam kaynağı olan doğayı, çevreyi ve gelecek nesilleri korumak için toplandıklarını söyledi.

Cebeci yaptığı açıklamada, “Giresun ilimizin yüz ölçümünün yüzde 75'i maden sahası olarak ilan edilmiş tarım alanlarımızın, ormanlarımızın ve su kaynaklarımızın hızla maden şirketleri tarafından işgal edildiğini göstermektedir. Garigen Tepesi ve Olucak Yaylası'nda faaliyet gösteren maden şirketinin yeni kapasite artırımı için ÇED sürecine gitmesi, bu bölgenin doğal ve ekonomik değerlerini tehdit etmektedir. Garigen Tepesi ve Olucak Yaylası, doğanın bize sunduğu eşsiz hazinelerden biridir. Bu bölge, sadece birçok köy ve ilçenin su kaynaklarını barındırmakla kalmaz, aynı zamanda endemik bitki çeşitliliği ile de dikkat çeker. Endemik bitkiler, sadece bu bölgeye özgü olup, dünya üzerinde başka hiçbir yerde bulunmayan türlerdir. Bu bitkiler, ekosistemin dengesi için hayati öneme sahiptir ve korunmaları gerekmektedir” dedi.

“Madene değil, vahşi madenciliğe tepkiliyiz”

Platform üyesi Elektrik Mühendisi Çınar Çetinkaya ise, yöre halkı olarak maden işletilmesine karşı olmadıklarını, doğanın katledilmesine neden olan vahşi madenciliğe karşı olduklarını, gelişmiş ülke standartlarında nasıl madencilik yapılıyorsa öyle yapılması gerektiğini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından, kemençe eşliğinde horon oynayan vatandaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.(Haber Merkezi)