Giresun Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü koordinasyonunda İçişleri Bakanlığı bütçesinden; proje karşılığı yardım almaya hak kazanan Tüm Giresun Kültür Turizm Ekonomik Kalkınma ile Gelişmeleri Destekleme Derneği ile "Protokol İmza Töreni" gerçekleştirildi.

İmza töreninde ilgili Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Yakınoğlu, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Nazan Aydoğan, Giresun Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Sorumlusu Cem Mutlu Türkseven ile dernek yetkilileri hazır bulundu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada ;”Türkiye'nin tarım ve ihracat gelirlerinde önemli bir paya sahip olan fındık üretimi, özellikle kahverengi kokarca gibi zararlıların etkisi altında kalmaktadır. Projenin temel amacı, Giresun'un ekonomik istikrarını korumak ve bölgede yoğunlaşan fındık üretimi üzerindeki tehdit olan kahverengi kokarca gibi zararlılarla mücadele etmektir.

Projenin toplam bütçesi 256.000,00 ₺ olarak belirlenirken, aynı miktar dernek tarafından talep edilmektedir. Projenin süresi, 8 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup, 31 Aralık 2024 tarihinde tamamlanacak ve toplamda 11 ay 29 gün sürecek. Projenin hedef kitlesi, başta Giresun ilindeki fındık üreticileri olmak üzere çiftçi birlikleri ve kooperatifleri kapsamaktadır. Bu kuruluşlar, projenin başarılı bir şekilde uygulanması için bilgi akışını sağlayacak ve ortak çözümler geliştirmeye destek olacak.

Proje Koordinatörü Cem Mutlu Türkseven, projenin hedeflerini şu şekilde sıraladı:Fındık Zararlılarıyla Mücadele: Proje, başta kahverengi kokarca olmak üzere fındık zararlılarına karşı etkili bir mücadele stratejisi geliştirmeyi amaçlamaktadır.Bilinçlendirme: Fındık üreticilerini ve bahçe sahiplerini zararlılar konusunda bilinçlendirmek, etkili mücadele yöntemleri hakkında bilgi düzeyini artırmak proje hedefleri arasında yer almaktadır.Popülasyon Kontrolü: Zararlıların yayılmasını ve popülasyonlarının çoğalmasını engellemek için stratejiler geliştirme konusunda çalışmalar yapmak.Mekanik ve Biyoteknik Mücadele: Zararlılarla mücadelede mekanik ve biyoteknik yöntemlerle etkili çözümler üretmek ve uygulamak.Ayrıca, projeye ayni katkılar da sağlanacak; Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilaçlama timi kurulması, Giresun Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından proje koordinatörü desteği verilmesi planlanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, projenin imza töreninde yaptığı açıklamada, "Fındık, bölgemizde ve ülkemizde önemli bir ekonomik kaynaktır. Bu proje ile fındık üreticilerimizi kahverengi kokarca gibi zararlılara karşı bilinçlendirmek ve etkili mücadele yöntemleri geliştirmek istiyoruz. Bu iş birliği ile Giresun'un ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz." dedi.(Giresun Valiliği)