2024 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, ilgili  komisyon kararları ve Tarım ve Orman Bakanlığı genelgesi çerçevesinde alınan tedbirlerle ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Ülkemiz hayvancılığının gelişmesi ve damızlık hayvan varlığımızın korunabilmesi için uygulamaya konulan ilgili mevzuat gereğince;  damızlık dişi hayvanların kurbanlık  olarak satışı, kesimi ve hayvan pazarına girişine müsaade edilmemektedir. Dişi hayvanlar için bir veteriner hekimden alınacak 'damızlık vasfı bulunmadığına ve gebe olmadığına' dair raporun ibraz edilmesi durumunda kurbanlık olarak satışına izin verilmektedir.

Kurban satış yeri denetim görevlileri tarafından yapılacak kontrollerde belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış (kapak atmamış), kurban vasfı taşımayan hayvanlar kurban satış yerine alınmamaktadır. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimlerce kurban satış yerlerinde gerekli sağlık kontrolü yapılarak, sağlıklı ve kurban için yaşı uygun bulunan büyükbaş hayvanların kimlik belgeleri (pasaportları) ile küçükbaş hayvanların nakil belgeleri üzerine kırmızı renkte “KURBANLIK UYGUNDUR” damgası basılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulamaya konulan “TarımCebimde”isimli mobil uygulamadan kurbanlık hayvanların küpe numaraları girilerek 3 adımda kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet, yaş ve aşılama bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Kurban bayramı öncesinde ve bayram boyunca İl ve İlçe Müdürlüklerimiz tarafından kurban satış ve kesim yerlerinde nöbetçi veteriner hekimlerimiz kontrol ve denetim hizmetlerine devam edecektir.

Kurbanda kesilen hayvanların sistemden düşülebilmesi için pasaportlarının ve küpelerinin en geç 7 gün içerisinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize teslim edilmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.