İl Müftülüğü ile Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliğinde İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin açış konuşmasını yapan İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde korunmaya muhtaç çocuklar konusuna dikkat çekmek, bu konudaki vicdani sorumlulukları hatırlatmak ve çocukların aile ortamında büyümelerine katkı sağlamak amacıyla yurt genelinde programlar yapıldığının altını çizdi.  İslamiyet’in, yetimleri himaye edip, koruyup gözetmeyi emrettiğini ifade eden Sarıgül, “Hz. Muhammed, bir keresinde işaret ve orta parmağını bir araya getirerek ‘Ben ve yetime kol kanat geren kimse, cennette böyle yan yana olacağız.’ buyurmuştur. Sevgili Peygamberimizin kutlu yolunu kendine rehber edinen aziz milletimiz, tarih boyunca her daim yetime, kimsesize ve mazluma gönül kapılarını açmıştır. Bu yüce değerler, toplumumuzun vicdani sorumluluğunu ve insanlık duygusunu temsil etmektedir.” dedi. 

“Yetimlerin yüzlerindeki sevinci artırmak için gayret gösterelim” 

Her çocuğun sevgiye, güvene ve aidiyet duygusuna ihtiyacı olduğunu ifade eden Sarıgül, “Sevgi ve şefkatle yetişen çocuklar, toplumun geleceğine güç katmaktadır. Onlara eğitim imkanları sunmak, sağlıklı büyümelerine destek olmak ve onların potansiyellerini ortaya çıkarmak, toplum olarak üzerimize düşen bir sorumluluktur. Toplumda yetimlerle ilgili farkındalığı artırmak, destek ve koruma mekanizmalarını güçlendirmek, sadece bir birey olarak değil, aynı zamanda bir millet olarak da görevimizdir.” diye konuştu. 

Panelde Aile ve Dini Rehberlik Bürosu Vaizi Şule Akın "Dinî Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik", Sosyolog Nilgün Gençoğlu "Nasıl Koruyucu Aile Olunur?" başlıklı sunumlar gerçekleştirdi. Panele katılan koruyucu aile ise katılımcılarla tecrübe paylaşımında bulundu.