Oturum başkanlığını Giresun Üniversitesi Rektör Başdanışmanı ve Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şanal’ın yaptığı panele Eğitim Bilimleri Enstitüsü dönemlerinden beri fakültede emekleri olan İsmail Bozalioğlu, Murat Tomak ve Ahmet Gürsoy konuşmacı olarak katıldı. Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Özdem konuşmasında Öğretmen Okullarının 176. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Panelin oturum başkanı Prof. Dr. Mustafa Şanal, öğretmeni dünü anlatan, şimdiyi yaşatan ve geleceği kavratan kişi olarak tanımladığını vurgulayarak, 16 Mart 1848’de ortaokul öğrencilerine öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan devamında 18 Kasım 1968’de ilkokul öğretmenleri yetiştirmeye de başlayan Öğretmen Okulları’nın tarihini kısaca özetledi. Konuşmacılardan ilk olarak söz alan İsmail Bozalioğlu ise mesleğe acısıyla tatlısıyla tam 41 yıl hizmet ettiğini ve öğretmenliğin her aşamanda çalıştığını belirterek mesleğe başladığında Mardin’in Midyat ilçesinin o dönem bir nahiyesi olan Dargeçit’e bağlı bir köye gittiğine ve araba yolu olmayan köye 3 saat yürüyerek ulaştığını ve burada geçen dönemde yaptığı tespitlerden bahsetti. Sonrasına söz alan Murat Tomak ise öğretmen, öğrenci, öğrenim, sistem, kazanım, yöntem, yönerge, kurumsal etik gibi kavramlar üzerinde gözlemlerini anlattı. Panelin son konuşmacısı olan Ahmet Gürsoy, eğitim bilimlerinde yaşanan paradigma değişiminden bahsetti.

Panel sonunda katılımcılara teşekkür belgesi takdimi için sahneye çıkan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can ise yaptığı konuşmada; “Öğretmenlik yeryüzünün en kutsal mesleğidir. Ben de katılımcı hocamın dediğine katılıyorum. Bugün yeniden en başa 20’li yaşlara dönsem yine öğretmen olmak isterdim. Bu mesleği seçtiğim için asla bir pişmanlık duymuyorum. Eğitim Fakültesi Üniversitemizin en köklü fakültesi. Eğitim Fakültesi deyim yerindeyse Üniversitemizin nüvesidir. Bugün de gördük kurumsal kimliğini kazanmış bir fakülte. Çok sıcak, çok samimi, çok içten bir panel izledik. Öğretmen Okulları'nın 176. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlediğimiz bu etkinlikte tüm öğretmenlerimizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum. Panele katılan üç değerli hocamıza da bundan sonraki yaşantılarında sağlık bir ömür diliyorum.” dedi.

Panel teşekkür belgesi takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.