"Otizm'e Bir Renk de Sen Kat!" sloganıyla düzenlenen ve saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte, Giresun Merkez ilçede bulunan özel eğitim okullarında eğitim gören özel çocuklar tarafından günün anlam ve önemine vurgu yapan şiirler okundu. Otizm ile ilgili sokak röportajlarının yer aldığı sinevizyon gösteriminin gerçekleştirildiği programın devamında özel çocuklar tarafından yapılan ront gösterisi ve mini etkinlikler ile söylenen şarkılar davetlilere sunuldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Otizm  spektrum bozukluğu ve diğer tüm özel gereksinimli çocukların öğrenme özelliklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, yaparak ve yaşayarak öğrendikleri, bilgi ve becerilerini kalıcı hale getirebilecekleri öğrenme ortamlarını zenginleştirmeye çalışırken, nitelikli eğitim kadromuzla sadece 2 Nisan'da değil her gün çocukların ve velilerin yanında olduklarının altını çizdi. Çocuklarımızın en iyi eğitimi almaları için tüm yönetici ve öğretmenlerimizin gayretli ve özverili bir çalışma sürdürdüklerini dile getirdi. Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde tüm özel çocuklara ve ailelerine saygı ve sevgilerini ileten Müdür Tosunoğlu, çocukların eğitiminde özenli ve hassas bir çalışma sergileyen ve emeği geçen özel eğitim okullarının yönetici ve öğretmelerine çalışmalarında başarılar diledi.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Modaoğlu ve Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan ile il milli eğitim yöneticileri ve okullardan yönetici, öğretmen öğrenci ve veliler katılım sağladı.