Binayı müzeye çevirme sürecine çok fazla emek veren, sanat tarihi uzmanı ve müze sorumlusu Savaş Odabaş, kent müzelerinin bir şehirde büyük bir boşluğu dolduracak yeni girişimler olduğunu söyledi. Odabaş, “Tarih ve kültür bilinci müze ziyaretleri ile olur. Tirebolu’nun önemli bir parçası olan müzede yaşayan ve iz bırakanları anlatarak şehir havzasını korumuş olacağız. Bazen bir mimari yapıyı geleceğe taşımak binlerce ciltlik kitap dağıtmaktan daha etkili olmaktadır” dedi. Odabaş Tirebolu’ya tahsis eden Hekimoğlu ailesine ve kendisini bu günlere getiren annesi ve babasına teşekkürlerini iletti.

Kadir Aga Kent Müzesi olarak kullanılan bina 1923 yılında yapılmış. Sahibi Kadir Hekimoğlu’dur. Bina 1942-1969 yılları arasında otel olarak kullanıldı. Zamanın savcıları, hakimleri, bürokratlarının kaldığı elit bir oteldi. Günümüzde ise Hekimoğlu Ailesi ve Tirebolu Belediyesi ortaklığında müze ve sanat galerisine çevrildi.

Abdulkadir Hekimoğlu, müze ve sanat galerisi fikrinin kendisinden çıktığını, belediye ile irtibatlarda onların kendilerine her konuda destek olacağını söylemesinin kendisini sevindirdiğini söyledi. “Yola çıkarken fikir babası bizdik, etrafımızdaki arkadaşlarımız ve ailemiz bize her konuda destek oldular.’’ ifadelerini kullandı. Kendisine' bu gibi projelerin devamı gelecek mi?' diye sorulduğun da ise “ Bu bir ilk, Yeniköy Mahallesi çok köklü ve çok tarihi bir yer. Bu gibi düşüncelerin devamının geleceğini söylemeliyim. Tirebolu sevdalısı insanların bunun devamını getireceğine inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Abdulkadir Hekimoğlu’a Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır tarafından plaket takdim edildi ve müzenin açılış kurdelesi kesildi.