16 Ocak Dünya Hijyen Günü sebebiyle hijyenin, kendi sağlığımızı ve toplum sağlığını korumak için çok önemli olduğuna dikkat çeken ve hijyen tavsiyelerinde bulunan Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Uzm. Dr. Hayriye Altunay, "Özellikle mikroorganizmaların yayılımının önlenmesi, bu sayede başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle hijyen konusunda sadece kişisel vücut temizliği veya hane temizliği dışında en az bunlar kadar özen göstermemiz gereken bir konu da çevre temizliğidir" dedi.

El hijyeninin birçok enfeksiyon hastalığının önlenmesinde kilit rol oynadığına da vurgu yapan Altunay, "El hijyeni, kişisel temizliğin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Özellikle su ve sabunla uygun bir şekilde sağlanmalı ve gerekli durumlarda aksatılmadan ve yeterli bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca kişisel hijyen kural ve sorumlulukları için mevsim ve çalışma şartlarına bağlı olarak sıklığı değişmekle birlikte haftada en az bir kez banyo yapılmalı, tırnak, saç, diş, kıyafet bakım ve temizliğine özen gösterilmelidir" açıklamalarında bulundu.

Uzm. Dr. Hayriye Altunay, "Sağlıklı bir ortamdan söz edilebilmesi için hijyen şartlarının düzenli ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir. En az kişisel hijyen kadar önemli olan çevre hijyeni için de özenli davranılması, toplumda hijyenik bir yaşam ve ortam oluşturacaktır. Aksi takdirde başta enfeksiyöz hastalıklar olmak üzere çeşitli hastalıkların oluşması ve toplumda yayılımı kaçınılmaz olur. Bu nedenle her bireyin hem kendi sağlığı hem de toplumda yaşayan diğer bireylerin sağlığı için hijyen kurallarına özen göstermesi önem arz etmektedir" şeklinde konuştu. -İHA