İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda;  “Özellikle Karadeniz bölgesinde  küresel ısınma ile birlikte iklim ve ani sıcaklık değişimlerinin fındık üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır ki, fındıkta don riskinin en fazla görüldüğü aylar Ocak, Şubat ve Mart aylarıdır. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederse, bu durum bazı bölgelerde fındıkta erken uyanmayı tetikleyebilir. Ani sıcaklık düşüşleri ile de kış aylarında çiçeklenen fındık bitkisinde ortalama -2 ile -8 derecelerde hasar tehdidi ile karşı karşıya kalmaktadır. Hasarın etkisi, yaşanan sıcaklığın düşüşü ve sıcaklık düşüşünün süresine bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yağan kar esasında fındık için faydalı olarak görülse de sonrasında yaşanabilecek olası don olayları rekolte üzerinde önemli bir tehdide neden olduğu unutulmamalıdır.

Fındık üreticilerinin don riskine karşı alabileceği önlemlerin başında tarım sigortası yaptırmaları gelmektedir. Sigorta işlemleri yapıldığı günden 7 gün sonra devreye girmekte olup geç kalınmadan 03 Mart 2024 tarihinden önce sigortanın yapılması gerekmektedir.

Bitkisel Ürün Sigortalarında, poliçede belirtilen primin %50'si devlet tarafından karşılanmaktadır. Bitkisel Ürünlerin Sigorta yaptırılması konusunda çok fazla değişkenin olduğundan, bitkisel ürün sigortası yaptırılırken; ürünün yetiştirildiği bahçenin konumu, yükselti, ürünün çeşidi, ürünün verimi önem arz etmektedir. Don olayı teminatında ise primin 2/3'ü devlet tarafından yatırılmaktadır. Üreticilerimize önemle duyurulur.” ifadelerine  yer verildi. (Haber Merkezi)