Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Giresun Bilim Fuarları Festivali” açılışına katıldı.

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen festivalde, öğrenciler ve danışman öğretmenler tarafından hazırlanan çeşitli yarışmalarda dereceler elde ederek Giresun’a gurur yaşatan toplam 60 proje yer aldı.

Festivalin açılış kurdelesi Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve protokol üyeleri ile öğrenciler tarafından birlikte kesildi.

Vali Serdengeçti, Giresun Bilim Fuarları Festivali’nin hayırlı olmasını dileyerek, projelerin hayata geçirilmesinde desteği, emeği ve katkısı olan danışman öğretmenleri ve öğrencileri tebrik etti.

Giresun Bilim Fuarları Festivali’nin açılışında konuşan Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, öğrencilerin elde ettiği başarıların gurur verici olduğunu belirterek “Göğsümüz kabardı! Giresun Bilim Fuarları Festivalinin açılışını yaptık. Milli Teknoloji Hamlesi'ne gönül veren gençlerimiz, ülkemizi emin adımlarla geleceğe taşıyacak proje ve fikirleriyle gurur kaynağımız oldu.” sözlerine yer verdi.

Festivalde, TÜBİTAK 2204-A ve TÜBİTAK 2204-B yarışmalarında bölge ve Türkiye finallerine katılan ve dereceler elde eden projeler, “Zeka Gücü Yapay Zeka Maratonu" yarışmasında Türkiye birincisi olan proje ile TÜBİTAK 4006 kapsamında okullarda yapılan bilim fuarlarından seçilen projeler ve sergilenmeye değer diğer projeler yer aldı.

Açılış töreninin ardından sergilenen projeleri tek tek gezerek inceleyen Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, proje sahibi öğrencilerle ve danışman öğretmenlerle sohbet ederek, projeleri hakkında bilgiler aldı.

Bu yıl 55’incisi gerçekleştirilen TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na ilimizden toplam 196 başvuru yapılarak 23 tanesi Tokat Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazandı. Bölgede 4 birincilik, 3 ikincilik ve 2 üçüncülük elde edildi.

Türkiye Finalleri’nde ise Giresun Fen Lisesi öğrencileri ve danışman öğretmenleri, "Yüzüklerin Efendisinden Hüsnü Aşka Fantastik Dünyada Dijital Bir Yolculuk" ve “Yıldızların İzinde” adlı projeleri ile iki ayrı kategoride Türkiye ikincisi olma başarısını gösterdi.

Yine bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ilimizden toplam 161 başvuru yapılarak 18 tanesi Samsun Bölge Sergisi’ne katılmaya hak kazandı. Bölgede 3 birincilik ile 2’şer ikincilik ve üçüncülük elde edildi.

Türkiye Finalleri’nde ise Bulancak Bilim Sanat Merkezi öğrencisi ve danışman öğretmeni, “Atalarım Nasıl Yaşardı? Bir Kutu Oyunu: Törük” adlı projeleri ile Türkiye ikinciliği, Bulancak Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri ve danışman öğretmenleri ise “Göz Takibi ve Mimiklerle Arayüz Kontrolü” projesi ile Türkiye üçüncülüğünü kazandı.

Giresun Bilim Fuarları Festivali, gün boyu ziyaretçilerin ilgisine açık kaldı ve sergilenen projeler katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.Öğrencilerin bilimsel çalışmalarını sergileme ve paylaşma fırsatı bulduğu bu etkinlik, Giresun'da bilime ve eğitime verilen önemin altını bir kez daha çizdi.