tariercan @ yahoo.com

Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen havai fişek fabrikasındaki patlamada eşini kaybeden Salih Çelik soruyor:“Neden olan hep garibana oluyor?”…
Ne kadar da haklı soru,haklı bir isyan…

Fabrikada eşiyle birlikte çalışıyorlardı oysa ki, gördüğü eksiklikleri dile getirdiği için yaklaşık 4 aylık çalışmanın ardından hiçbir hak talep edemeden işten çıkartıldı. Eşi ise, 10 yıldır çalıştığı fabrikada ekmek kavgasına devam etti ve patlamada hayatını kaybeden 4 kişiden biri de,o oldu.

Bu, yaklaşık 200 kişinin çalıştığı fabrikada meydana gelen ilk kaza değildi. Daha önce de benzer kazaların meydana geldiği fabrika, yine can almıştı. Her seferinde ise, isim değiştirerek yoluna devam etmişti. Sanırım yine devam edecek!

Patlamanın ardından, yaralı işçilerin ve yakınlarını merak eden ailelerin feryadı, bana, Soma’da yaşanan maden ocağı faciasını hatırlattı. 6 yıl önce, 13 Mayıs 2014 yılında bir maden ocağında çıkan yangın ve sonrasında, ocağı su basması sonucu tam 301 işçi hayatını kaybetmişti. Bin bir türlü zorlukla, hayatlarını hiçe sayarak yitip giden 301 hayat, arkalarında bıraktıkları yüzlerce çocuk, eş, ana, baba..

Soma faciasından arda kalan ve hatıralarımdan hiç gitmeyecek iki ayrıntı var. İlki, arama kurtarma çalışmalarının 11’inci saatinde kurtarılan Murat Yalçın’ın “çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin” sözleriydi, yüreklerimizi dağlamıştı. Diğeri ise, dönemin Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in, protesto gösterisi yapan bir maden işçisini tekmelediği o görüntülerdi. Buz kesmiştik izlerken, gerçek miydi diye sorguladık ve maalesef gerçekti. Vicdanlarımız buz kesmişti. Salih amcanın sözü çok doğruydu; “olan hep garibana oluyordu”.

Tüm bu anlattıklarıma ve insanlara yaşatılanlara söylenecek çok şey var.Ancak Fuzuli’nin de dediği gibi  “Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil”.

Hayatlarını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabırlar diliyorum.

                                                                                              ***

Bulancak’ta Koronavirüs Alarmı

Son günlerde Bulancak’ta koronavirüs yayılımının arttığını hepimiz biliyoruz. İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda Karaağaç köyünde 2 mahallede karantina uygulaması başlatıldı. Yine aynı kurul merkeze bağlı Sanayi mahallesi, İhsaniye mahallesi ve Pazarsuyu’nda toplam 7 haneyi izolasyona aldı.

1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme sürecinde, seyahat kısıtlamasının kalkmasının bir ürünü olarak gördüğüm bu yayılımın önüne geçilebilir mi bilemiyorum ancak virüsün etkisini kaybetmediği gün gibi ortada.
Her şey bitmiş gibi davranarak, kendimizi ve sevdiklerimizi riske atmamalıyız. Üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmeliyiz. Gerekmedikçe de dışarı çıkmamalıyız.
Biraz daha sabır!                                                                                           

Hoşçakalın…