tariercan @ yahoo.com

Dile kolay, aradan tam 44 yıl geçtikten sonra çıktığımız Süper Ligde, maalesef sezona iyi bir başlangıç yapamadık. Ligin ilk haftasında kendi saha ve seyircisi önünde güçlü rakibi Galatasaray ile karşı karşıya gelen Giresunspor, oyuna kötü başlayan Cim-Bom önünde sol bekimiz Hüsamettin Tut’un kişisel hataları sonucu mağlup olmaktan kurtulamadı.

Sezonun ilk maçında yeni transferlerinden birçoğunu sahaya süren Giresunspor, ilk şut denemesini 21’nci dakikada yapabilen Cim-Bom karşısında, ilk yarım saatlik bölümde eline geçirdiği önemli fırsatları değerlendiremedi. Lige henüz hazır olmadığı görülen takımımızın, ilk yarım saatlik dilimde defansında bariz hatalar yapan G. Saray önünde gole uzak kalması ve Balde’nin etkisizliği yüzünden büyük fırsat kaçırdı. Maçtaki ilk olumlu atağını 31’nci dakikada yapan Avrupalı Cim-Bom, geriden atılan bir uzun topta kalemizde tehlike yarattı, Feguli’nin vuruşunda topu çelen Okan’ın çabası, kademe hatası yapan defansımızda gole sebebiyet verirken, golcü oyuncu Diagne, takımını öne geçiren golü atmakta zorluk çekmedi.

Tecrübesi ve kalitesiyle sonuca giden G. Saray karşısında özellikle defansın sol kanadında büyük gedikler veren ev sahibi ekip, 37’nci dakikada Hüsamettin’in tayming hatasıyla penaltı atışı kazandı, Diagne’nin kullandığı atışta günün başarılı ismi kaleci Okan gole izin vermezken; ilk yarının son anlarında yine bir G. Saray atağında sol bekimiz Hüsamettin Tut, bir kez daha penaltıya sebep oldu, 18 içinde Diagne’yi indiren tecrübeli oyuncumuz, kırmızı kartla oyun dışı kalırken, maçı bitiren isim oldu ve bu kez ceza atışını Cicaldau kullandı, böylece skor 2-0 oldu.

Maçın ikinci yarısına 10 kişiyle başlayan ekibimizde gol atacak oyuncu olmayınca, konuk takım çok rahat top çevirdi. 64’ncü dakikaya kadar sahada adeta idman yaparcasına bir mücadele veren G. Saray’da, bu dakikada kendi takım arkadaşıyla takışan Marcao’da kırmızı kart görünce, sayısal anlamda eşit olduk. Ancak, ne var ki ev sahibi ekip tecrübeli rakibine gol atacak varyasyonları bir türlü yapamadı. 90 dakikalık mücadelede ileri uçta yer alan Balde’nin etkisizliğine, Sergio ve Hayrullah’ın da çaresizliği eklenince, gol yollarında bekleneni yapamadık. Bu arada, yenilerden Sankhare’nin de hiç hazır olmaması, orta sahanın da kontrolü rakibe vermemize yol açtı. Takımda eksik çok, çoğu oyuncular fizik ve kondisyon olarak hazır değil. Böyle bir takımla da maç kazanmak hiç te kolay değil. Yenilerden Zeki Yavru, kaleci Okan ile Pelupessy, Douglas ve Perez, ilk sınavlarında takıma faydalı olacaklarını gösterirlerken; biraz daha çalışmalarının gerektiğini ve takım oyununa ayak uydurmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Trabzon’dan kiralanan Flavio ise bize hiç te iyi sinyaller vermedi. Şimdi gözler Diabate’de. Ayrıca yeni alınan golcü Doukara’nın durumunu henüz bilmiyoruz.

Ligin ilk haftasında G. Saray karlısında birçok eksiği görülen takımda acilen bir sol beke ihtiyaç var. Bu ihtiyacın en kısa sürede giderilmesi gerekiyor. Liglerde ilk maçlar ve ilk haftalar tabii ki zor olur, kimin ne yapacağını kestiremezsiniz. Lige tutunabilmemiz için ilerleyen haftalarda kayıplar vermemek için gerekli hamlelerin en kısa zamanda yapılması elzemdir. Artık G. Saray maçı geride kaldı, şimdi önümüze bakmamız lazım. Önümüze bakarken de oyuncularımızın lige konsantre olması ve rakiplerine odaklanması gerekir. Bu hafta sonu oynayacağımız Kasımpaşa maçında takımı daha iyi test etme fırsatımız olacak. Bakalım İstanbul’da neler yapacağız, bu maçta alınacak puan ya da puanlar, bizim önümüzü açacak ve ona göre yolumuza devam edeceğiz. Giresunspor olarak her maça kurbanlık koyun olarak çıkmamamız gerekir diyor ve şimdilik sözü bitiriyoruz.