Tığlı, Görele ilçesi Çavuşlu Beldesi’nde rehabilite edilerek faaliyetine devam edeceği belirtilmesine rağmen aynı şikayetlere konu olan II. Sınıf Katı Atık Bertaraf Tesisi için çevre halkının yanıt beklediği sorular ve şikayetler TBMM Genel Kurulu’nda dile getirildi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı TBMM’de yaptığı konuşmada “Çevreye yaydığı kötü koku, görüntü kirliliği, dere ve içme suyu kaynaklarına olan yakınlığı ve sızıntı nedeniyle vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikayetlerden sonra 2019 yerel seçimleri öncesinde Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanı ile iktidar temsilcileri bölgede incelemeler de bulunarak rehabilitasyon işlemleriyle ilgili sorunların hemen giderileceğini ifade etmişlerdi. Ama gelinen noktada hiçbir ilerleme olmadı” dedi.

Milletvekili Tığlı, “Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili daha önce defalarca hem Çevre hem de İçişleri Bakanı’na soru önergeleri verdiğini, önergesine gelen cevaplarda ise sorunların birçoğunun hâlâ çözülmediğinin görüldüğünü” ifade etti. 

CHP’li Necati Tığlı, “Kapasite artışına ÇED Olumlu Kararı verilmesinin ardından ön işlem tesisi, rehabilitasyon ve çevre düzenlemesi, enerji üretim tesisi kurulumu gibi konularda neler yapıldı? Beldenin su ihtiyacını karşılayacak içme suyu tesisi inşaatı yapım işleri ne oldu? Hangi aşamadadır? Bunların hepsinin açıklanmasını istiyoruz” dedi.