info @ giresunguncel.com.tr

Göz aydınlığımız, dünya hayatının süsü, Allahın biz anne babalara en güzel hediyesi, yaratanımızın emaneti çocuklarımız. Her şeyimizi yollarına döktüğümüz, rahat yaşasınlar diye kendimizden fedakarlık yaptığımız yavrularımız. Anne baba olma duygusunu bizlere yaşatan, neslimizin devamı, dünya imtihanının en çetin tarafıdır onlar.
Bir kadın ve erkek, bir araya gelerek yuva kurarlar. Bir evlatları olacağının haberini aldıkları gün yuva aile ocağına, cennetten bir damlaya dönüşür. Allah o yuvayı çocukla bereketlendirmiştir. Kadın anne, erkek babadır o dakikadan itibaren. Yavrumuza karşı sorumluluklarımız, ana rahmine düştükleri andan itibaren başlar. Baba helal yoldan kazanır, anneyi helalinden besler. Anne helal beslenince bebekte helalinden beslenmiş olur. Anne huzurlu, sağlıklı bir hamilelik yaşarsa, yavrusunu güzel bir ortamda dünyaya getirmiş olur.
Anne karnında başlayan hayat yepyeni bir hayattır bebek için. Dünyaya gözlerini açar açmaz, anne kucağında bulur kendini. Anne kucağı, anne kokusu bebek için güven demektir. Uzmanlar annenin bebeğini emzirmesi esnasında en özel bağın kurulduğunu ifade ediyorlar. Anne kucağı, baba ocağı yeni dünyaya gelen, savunmasız bir bebeğin sığınabileceği en güvenli limandır.
Allahın biz kullarına ödül olarak bahşettiği yavrularımıza karşı sorumluluklarımız vardır. Onları dünyaya getirmek, sıkıntıların ortasında yalnız bırakmak ne insanlığımıza ne de Müslümanlığımıza sığar. Güzel bir ortamda yetişmelerini sağlamak, terbiye etmek, eğitimlerini sağlamak, helal lokma ile beslemek, doğduklarında güzel bir isim vermek, sevmek, koruyup kollamak, asla yalnız bırakmamak, her zaman ve her şartta yanlarında olduğumuzu hissettirmek sorumluluklarımızdan bazılarıdır.
Bazen evlatlarımızla ağır imtihanlardan geçebiliriz. Dünya hayatında insanın başına her şey gelebiliyor. Ne olursa olsun onları desteksiz bırakmamak, düşerlerse yeniden kalkmalarına yardımcı olmak anne baba olmanın gereğini yapmak demektir.
Bütün bunları yaparken kız erkek ayrımı yapmamak rabbimizin emridir. Kız çocuklarını gözeten, onları çok seven, değerli olduklarını hissettiren peygamberimiz, kız çocuklarını hayata en güzel hazırlayan kimseyle ahirette komşu olacağı müjdesini vermiştir. Kız olsun erkek olsun çok sevmek, mirastan mahrum etmemek, her konuda adaletli davranmak, haksızlık yapmamak anne babanın dikkat etmesi gereken hassas noktalardır.
Anne baba olmak dünyanın en büyük nimetidir. Bu nimeti çocuklarımız sayesinde tadıyoruz. Öyleyse onları, bu nimete şükrederek yetiştirmek, koruyup kollamak en önemli vazifemizdir. Yetim bırakmayalım onları. Hele de sevgi yetimi bırakmayalım.
Çocuklarımız gülerse dünya güzelleşir. Bütün dünya çocukları, el birliğiyle güzelleştirecek dünyayı. Yaşayabilir ve adaletli dünyanın nimetlerinden faydalanabilirlerse. Önce kendi yavrularımıza, sonra dünya çocuklarına, külfeti değil ülfeti, savaşı değil barışı, haksızlığı değil adaleti miras bırakalım. Gazzede yetimler var. Ümmetin yetimleri. Anne babaları yaşatamadık, bari yetimlerimize sahip çıkalım. Bütün çocukların çocuk bayramı kutlu olsun.
Çocukların hiç ağlamadığı, hep güldüğü bir dünya niyazıyla .
Hayırlı cumalar dostlar.