info @ giresunguncel.com.tr

Ne zaman gelecek diye hasretle yollarını gözlediğimiz on bir ayın sultanı, bu sene de bitmek üzere. Geldi, gönüllerimize bir nefes oldu. Günahlarla kararan ruhlarımızı aydınlattı. Bize yeniden kul olduğumuzu hatırlattı. Dünyanın fani, ahiretin asıl yurdumuz olduğunu unutmuştuk. Sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi dalmıştık günlük hayatın meşgalesine. Ramazan,rahmet dolu iklimiyle adeta kendimize getirdi bizleri. Bayrama sayılı günler kala bedenlerimizden önce ruhlarımız yaşıyor adeta bayramı. Bir yanımız yetim, buruk. Gazzeye de bayram gelsin yüce rabbim.
Ramazan tüm güzelliğiyle bitime doğru giderken, bir rahmet deryasına daha çekiyor bizleri. Efendimizin müjdesiyle son on gecede saklı Kadir gecesini ihya ediyoruz bu günlerde. Tam da bu akşam 27. gece kuvvetle muhtemel Kadir gecesi dostlar. Rabbimizin bin aydan hayırlı diye nitelendirdiği gece bu gece. Kutsal kitabımızda bulunan Kadir suresinde bu gece ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor bizlere.
Öncelikle surenin iniş sebebinden bahsedelim. Sahabe önceki milletlerin uzun ömürlü olduklarını efendimizin sohbetlerinde dinliyordu. Bir gün peygamberimize ya Rasulallah bizden önceki milletler çok uzun yıllar yaşamış. Biz ise elli altmış yıl ancak yaşıyoruz. Onlar Allaha çok ibadet etme fırsatı bulurken, biz bu fırsatı bulamıyoruz. Keşke biz de uzun yıllar yaşayabilsek, rabbimize daha çok ibadet edebilsek dediler. Bunun üzerine rabbimiz, içinde kadir gecesinin bin aydan hayırlı olduğunu, o geceyi ibadetle geçirmenin sanki bin yıl ibadet etmiş kadar sevap olduğunu bildirdiği Kadir suresini indirmiştir.
Kadir, hüküm, kudret, darlık gibi anlamlara gelir. Sure, biz kuranı kadir gecesinde indirdik hitabıyla başlar. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin diyerek devam eder. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece Cebrail ve melekler, Allahın izni ile her türlü iş için yeryüzüne iner de iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlikle doludur. İşte surede kadir gecesi tam olarak böylece anlatılıyor bizlere.
O gece yer yüzüne o kadar çok melek iner ki, yer yüzü onlara adeta dar gelir. Melekler, dua edenin duasını tespit ederken aynı zamanda kulların isteklerini de tespit ederler. Tövbe edenin tövbesi de asla geri çevrilmez. Meleklerin yer yüzüne inişi tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.
Bu gece af gecesidir. Bu gece mağfiret gecesidir. Bu gece dualarda buluşma gecesidir. Bu gece Kuranın inmeye başladığı gecedir. Bu gece kulun pişmanlıklarını itiraf etme gecesidir. Bu gece günahlarla kararan ruhlarımızın aydınlığa çıkma gecesidir. Bu gece sen, ben yoktur. Bu gece müminlerin bayram gecesidir.
Bu geceyi en bereketli şekilde ihya etmeliyiz. Rabbimizle baş başa kalıp, göz yaşlarıyla tövbe etmeliyiz. İmkan bulanlarımız camilere akın edelim. Cemaatle kılınan namazın ardından hep birlikte açalım ellerimizi yaratanımıza. Mümin kardeşlerimizi, sevdiklerimizi unutmayalım dualarımızda. Belki de ömrümüzün son gecesidir yaşadığımız gece. Seneye nasip olur mu bilmiyoruz. Uzakta sevdiklerimiz varsa en azından telefonla hatırlarını soralım. Anne babamız hayatta ise dualarını almayı ihmal etmeyelim. Gece boyunca ibadet edelim. Kaza namazı kılalım. Kul hakkına girmişsek helalleşmeyi de unutmayalım.
Rabbim Kadir gecemizi mübarek eylesin. Hep birlikte bayram sevinçlerini yaşamayı nasip eylesin duasıyla.
Hayırlı cumalar, hayırlı bayramlar.