info @ giresunguncel.com.tr

İbadetler, yaratanımızın bizlere emrettiği, mutlaka yapmamız gereken davranışlardır. Bizleri Allaha yaklaştırır, hayatımızı düzenler ibadetler. Disiplinli Müslüman Allahın sevdiği Müslümandır. İşte ibadetler, hayatımızı disipline eder, bizleri Allaha layık kul yapar.
Bu ibadetlerden biridir kurban. Kurban kelime olarak Allaha yakınlaşmak demektir. Bütün ibadetlerde olduğu gibi kurban da Allah rızası için yapılır. Dinen zekat vermekle mükellef olan zenginler, kurban kesmekle de mükelleftir. Kurban günleri yaklaştığında, en güzel kurbanlıklar alınır, dinin emrine uygun olarak kesilir. Kurban eti peygamberimizin tavsiyesi üzerine üçe bölünür. Bir kısmı fakirlere dağıtılır, bir kısmı eş dost, akraba ve komşularla yenir, bir kısmı da evlerde yenilmek üzere ayrılır. Ne güzel bir taksimat yapmıştır efendimiz. Bazen de hepsini fakirlere dağıtan, evine hiçbir şey ayırmayan yüce gönüllü müminlere rastlarız. Bu da çok faziletli bir davranıştır.
Kurban Allaha sunulan en güzel hediyedir. Sunulan makam en yüce makam olunca hediyenin de en güzelinden olması gerekir. Bu yüzden bakımlı, güzel hayvanlar tercih etmeliyiz. Hastalıklı, kusurlu hayvanlar kurban edilmemelidir. Kurbanlarımızın ne etleri ne de kanları Allaha ulaşmaz. Allaha ulaşan bizim niyetimizdir. Kurbanı rabbimizin rızasına ulaşmak için kesersek bu niyetimiz Allah katında bizi yüceltir.
Yer yüzünde o kadar fakir insan var ki dostlar. Her yıl kurbanı bekleyen binlerce Müslüman var. Dünyanın farklı coğrafyalarında kardeşlerinden uzanacak yardım elini bekleyen binler var. Poşetlerde götürdüğümüz bir parça kurban eti çok şey ifade ediyor onlar için. Hatırlanmak, yalnız olmadıklarını görmek, yüzünü hiç görmediği ama dinde kardeşi olan insanların varlığını bilmek. Hele de çocukların bayram sevinci. İşte sırf bu yüzden kurbanımızı Diyanet İşleri Başkanlığımızın yurt dışı organizasyonuna verebiliriz. Yurt dışı kurban ücreti 4 bin yedi yüz elli lira. Hatırlatması bizden, yetimleri sevindirmek sizden dostlar.
Kurban aynı zamanda bayram demektir. Kurbanlarımızı yaratanımıza sunarken biz kullar da bayram yapacağız. Ailemizden, sevdiklerimizden başlayarak sevindireceğiz etrafımızdakileri. Bayramlar sevinç günleridir. Sevindirelim sevdiklerimizi. Sevindirelim yetimi, yoksulu, edebinden isteyemeyeni. Barıştıralım küskünleri. Akraba ziyaretlerini ihmal etmeyelim. Gazzeyi de unutmayalım en azından dualarımızla.
Biz kurban bayramını idrak ederken hacılarımız Arafata çıkacak, şeytan taşlayıp, hacı olacak. Biz de kendi şehirlerimizde içimizdeki şeytanı taşlayalım. Nefsimizi öldürelim. Allaha layık olma günlerinde bu büyük fırsatı kaçırmayalım.
Bayram Gazzeye de geldiği gün, dünyada zulüm bittiği gün asıl bayram olacak. Bayramın tam anlamıyla bayram olduğu günlere kavuşmaktır en büyük arzumuz.
Kurbanımız kabul, amellerimiz makbul olsun.
Hayırlı bayramlar, hayırlı cumalar dostlar.