info @ giresunguncel.com.tr

Ömrümüzün en bereketli zaman dilimlerini yaşıyoruz. Her anı, her dakikası birbirinden feyizli üç aylar mevsimi hızla ilerliyor an be an. Yaklaşmakta olan zaman, geçmekte olanı aratmayacak kadar değerli. Berat kandili geldi dostlar. Kutlu ve mübarek olsun.

Berat, kurtuluş demektir. Hatalardan, günahlardan vazgeçmek demektir. En büyük mahkeme kurulmadan, bütün suçlardan arınmak temizlenmek demektir. Berat edebilmek için hatamızın farkında olmamız, af dilememiz, o hatayı bir daha yapmamaya karar vermemiz gerekir. Kararlı olduğumuzu ispatlarsak yaratanımıza affına nail olabiliriz. İşte sırf bu yüzden tövbe kapısından faydalanmak çok önemlidir. Bizleri affetmek için bekleyen, ona bir adım yaklaştığımızda bizlere koşarak cevap veren bir rabbimiz var. Bunu asla unutmamalıyız dostlar.

Yarın berat kandilini icra edeceğiz. Gönlümüz buruk ta olsa açacağız ellerimizi yaratanımıza. Gazze için, Doğu Türkistan için, dünyanın neresinde bir Müslüman kardeşimiz varsa onlar için kıyama duracağız. Kendimiz için dua etmeyi ihmal etmeyeceğiz. Hem sözlü, hem fiili duaya devam edeceğiz. Aynı sıkıntıları yaşamamak için uyanık olacağız, gözlerimizi dört açacağız. Efendimizin bizlere bıraktığı emanetlerine sımsıkı sarılacağız. Kutsal kitabımızı hayat rehberi yapmadan yolumuzu doğrultamayız. Efendimizin sünnetine sarılmadan, karanlıklardan kurtulamayız. Müslümanlar olarak bir araya gelemezsek darmadağın olmaktan kurtulamayız. Bir binanın tuğlaları gibi destek olmazsak birbirimize en hafif rüzgarda savrulup gideriz. Birbirimize destek olamadığımız için sayıca bizden çok az olan zalime direnemiyoruz. Seyrediyoruz katliamı, vahşeti. Allahın bir hesabı var dostlar. Dilese saniyeler içinde kahreder düşmanı. Ancak sünnetullah gereği biz kulların yapması gerekene müdahale etmez Allah. Zulme karşı birlik olup harekete geçmemizi emrediyor, bekliyor. Hiçbir şey yapmaz, zulme sessiz kalırsak, gazabını önce biz hak ederiz.

Bu berat kandili, kurtuluşumuz için bir vesile olsun. Zalimin zulmünün bitmesi için harekete geçme vakti olsun. Yapabileceklerimiz konusunda geri durmamamız için bir fırsat olsun. Elimizden geleni, imkanımız ölçüsünde geri bırakmayalım. Boykot işe yarıyor, devam edelim. Zalimin ürünlerini almayalım, kullanmayalım. Dünyanın en masum gülüşlerini , yine bütün dünyanın sessiz bakışları altında söndürdüler. Yetim kalan yavrular, yavrusuna doyamayan anne babalar. İşte bu berat kandilinde başımızı ellerimizin arasına alıp insanlığımızın nereye koştuğunu tekrar düşünelim dostlar.

Sevdiklerimizi, uzakta olanlarımızı ihmal etmeyelim bu kandilde. Ziyaretlerine gitmek, en azından telefonla dertleşmek iyi gelecektir kalbimize, ruhumuza. Hele hele yaşlılarımızın duasını almayı asla ihmal etmeyelim. Dualarda buluşalım mutlaka. İtiraf edelim günahlarımızı, af dileyelim rabbimizden. Ruhumuzda yanan kötülük ateşlerini, merhametiyle söndürmesi için, yalvaralım yaratanımıza.

Yaşadığımız sıkıntıları asla unutmayalım. Unutursak, tekrar tekrar aynı sıkıntıya düşeriz. En büyük mahkeme kurulmadan, hesaba çekelim nefsimizi. Rabbim beratını sağ eline alanlardan eyle duasıyla.

Hayırlı cumalar. Hayırlı kandiller dostlar.