info @ giresunguncel.com.tr

On bir ayın sultanı Ramazan geldi. Şanına yakışan en güzel hediyelerle. Rahmetle, mağfiretle, bağışlanma ile, evlerimize ve gönüllerimize huzurla geldi. Hoş geldi, safalar getirdi.
Ramazan, kelime olarak yakıp kavuran, temizleyen demektir. Günahlarımızı yakıp kavuracak, bizi annemizden doğduğumuz gün ki gibi tertemiz yapacak bir zaman dilimine ulaştık hamdolsun. Her anı yeni bir fırsattır Ramazanın. Değerlendirmesini bilene.
Ramazan Kuran ayıdır dostlar. Müminler olarak bu ayda Kuranla zikrimizi güzelleştiririz. Kalplerimiz Kuranla yumuşar, evlerimiz Kuranın bereketiyle dolar. Bu anlamda Ramazan mukabele ayıdır.
Mukabele karşılıklı Kuran okumanın adıdır. Başlangıçta Efendimiz, Cebrail aleyhisselamla karşılıklı okumuştur. Şimdi bizde cemaatimizle okuyoruz. Güzel bir sünneti devam ettiriyoruz bu uygulamayla. Hanımlar Kuranlarını alarak camilere, kurslara akın ediyorlar. Her harfine ayrı sevap olduğu bilinciyle tane tane okumaya, okunan kuranı satır satır takip etmeye çalışıyorlar.
Kuran, hayat rehberimizdir dostlar. Her zaman okumamız gereken, emirleriyle amel etmemiz gereken ilahi bir kelamdır. Kuran kurslarımızda her yaştan hanıma öğretiyor hocalarımız yüce kitabımızı.
Ramazan ayı geldiğinde Kuranla olan muhabbetimiz bir kat daha artıyor. İşte tam da bu günlerdeyiz. Oruçlu ağızlardan sanki pişmanlık sözleri dökülüyor okunan kuranlarla. Her satırıyla yüce kelamın, günahlarımızı itiraf ediyoruz yaratanımıza. Af günlerinden böylece istifade etmeye çalışıyoruz kulluğumuzun gereği.
Ümmetin ayı Ramazan. Ümmetin kılavuzu Kuran. Ümmetin peygamberi efendimiz. Affedici, bağışlayıcı Rabbimiz. Hepsi bizim için, bizim dünya ve ahiret saadetimiz için. Rabbimiz bu rahmet günlerinde defalarca fırsat veriyor bizlere. Tövbe edin tövbenizi kabul edeyim. Yok mu benden af dileyen, onu affedeyim diyen rabbimizin çağrısına kulak verebilirsek, fırsatı avantaja çevirmeyi başarırız dostlar.
On bir ayın sultanı, beklenen misafir geldi. İnanın uzun sürmeyecek misafirliği. Bu gün beşinci gün. Nasıl geçtiğini anlamadan yolcu etme zamanı gelecek bu ağır misafiri. Bereketini, huzurunu bırakarak ayrılacak. Henüz yolun başında sayılırız. İstifade edebilmek için daha vaktimiz var. Haydi dostlar. Gündüzleri oruçla, mukabeleyle, akşamları iftar ve teravih namazıyla, gecesini de sahurla ihya edelim Ramazanın. Yakalım, kavuralım günahlarımızı. Zincire vuralım şeytanları. Sevap hanemizi dolduralım, günah defterimizi temizleyelim. Varsa küskünlüklerimiz, kırgınlıklarımız, affedelim, af dileyelim. Üç günlük dünya. Değmez üzmeye ve üzülmeye. Sebep her ne olursa olsun.
Hoş geldin ey şehri Ramazan. Hoş geldin rahmet mevsimi. Hoşluklarla geldiğin gibi bizleri de, gönüllerimizi de hoş eyle inşallah.
Mübarek mevsimin bizlere, sevdiklerimize, ülkemize, tüm Müslüman alemine özellikle de Filistinli kardeşlerimize barış, huzur ve güzellikler getirmesi duasıyla.
Hayırlı cumalar, hayırlı Ramazanlar dostlar.