info @ giresunguncel.com.tr

Kuran, hayat rehberimiz, yaratanımızın hayatımızı kolaylaştırmak için gönderdiği kılavuz. Rabbimizden bize gönderilen ilahi mesaj. İki kapağı arasında müminin hayatını idame ettirecek esasları barındıran, okunması bile ibadet olan kutsal kitap. Fatiha ile gönülleri fetheden, her okuduğumuzda yaratanımızla iletişime geçtiğimiz çağlar üstü hitap.
Kıymetli dostlar, kutsal kitabımızı bu şekillerde tanımlayabiliriz. Çok başka tanımlarda yapabiliriz. Çünkü her müminin Kuran’ı eline aldığında hissettiği duygu farklıdır. Kişiye özeldir bu duygu. Yaratanıyla kurduğu bağ, şekillendirir müminin Kurana bakışını. Hele de okumayı öğrenmek, çok değerli, çok özel hissettirir mümine. Kuran’ı okumak Allah’la konuşmak demektir. O’nunla iletişime geçmek demektir. Okumayı öğrenirken çekilen zorluklar bile ayrı sevaptır. Peygamberimiz bu durumu hadisinde ne güzel ifade ediyor: Kuran’ı güzel okuyan şerefli meleklerle beraberdir. Zorlanarak okuyana iki kat sevap vardır. Ne güzel bir müjde değil mi dostlar.
Her mümin Kuran okumayı öğrenmelidir. Zor olsa da, dilimiz belli bir yaştan sonra dönmese de Kuran öğrenmeden bu dünyadan göçmemek gerekir. Hele de kadınlarımızın Kuran okumayı mutlaka öğrenmeleri gerekir. Okunan Kuranın nuru evlerimizi doldursun, mutfaklarımızı bereketlendirsin. Kadının Kuran okuduğu evler, daha huzurlu, daha bereketli, yaşanan zorluklara daha kolay çözüm üretilebilen, problemlerin büyümeden çözülebildiği evlerdir.
Kuran’ı sadece okumak yetmez dostlar. Emirlerini anlamak, içselleştirmek, davranış haline getirmek gerekir. İşte bu noktada müftülüğümüzün Kuran Kursları devreye giriyor. Bu kurslarda öncelikle Kuran okuma öğretiliyor. Ardından her türlü ibadet, ahlaki davranışlar, sohbetlerle katılımcılara verilmeye gayret ediliyor. Hocalarımız fedakarca , din gönüllüsü olarak bu işi yapıyorlar. Her yaştan kadına sabırla, bıkmadan usanmadan, Kuran öğretmeye çalışıyorlar. Bazen bir harfi defalarca öğretiyorlar. Çoğu zaman ben öğrenemeyeceğim diye umutsuzluğa kapılan teyzeleri ha gayret diyerek şevke getiren de yine hocalarımızdır.
Kuran Kurslarımız açılıyor dostlar. Kadınlarımızı, genç kızlarımızı bekliyoruz kurslarımıza. Kuran okumayı öğrenmeyen hanım kalmasın. Kaç yaşında olursak olalım, biraz gayretle öğreniliyor Kuran. Yetmiş, seksen yaşındaki teyzelerin öğrenme sevinci görülmeye değer. Geçmişlerine istediği zaman yasin okuyabilmenin mutluluğu bambaşka.
Ev hanımlarımızı, çalışan hanımlarımızı, genç kızlarımızı kurslarımıza bekliyoruz. Rabbimizin ilahi mesajını anlamadan, okumadan göçersek bu dünyadan gözümüz açık gideriz. Kendimiz için yapacağımız en hayırlı iş Kuran okumayı öğrenmektir. Bu bir başlangıç olacaktır. Kuranın şekillendirdiği hayatımız öncesinden farklı olacaktır. Rabbim Kuranı bizlere yoldaş eylesin.
Hayırlı cumalar dostlar.